Armlänstol, transition, av Jacob Malmsten

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), armlänstol, stockholmsarbete i transition, signerad IMS, Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, ryggen med heraldiskt kopplade GG (Gustav III) krönt med krona, armlän utsvängda med avslutande voluter à la chinoise, frontsarg med räfflad sköld, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, förgylld och bemålad, slitage, smärre lagningar
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 1997, jämför snarlik armlänstol nr 1749
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika armlänstolar signerade Carl Fredrik Flodin sidan 66

1034

2015-12-01