Anders Zorn, Gryvel

Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel
Anders Zorn, Gryvel

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

70 000-80 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Gryvel
Signerad Zorn. Grönpatinerad brons, höjd 8, längd 13 cm.
Modellerad 1905
Gjutarmärkt O. Meyer
LITTERATUR
Gerda Boëthius: Zorn, Stockholm 1949, sidorna 446 och 523, jämför fig 247, katalogiserad under år 1905
Birgitta Sandström: Skulptören Anders Zorn, Zornsamlingarna, Mora 1999, sidorna 91ff, jämför avbildningar sidorna 90f
Hans Henrik Brummer: Till ögats fröjd och nationens förgyllning - Anders Zorn, Stockholm 1994, jämför färgplansch sidan 255

Den tidigaste av Anders Zorns skulpturer som avbildar en naken flicka är Juvelskrinet från omkring 1894. Den är utformad som en säng på vilken en flicka krupit upp. Det skulle dröja tio år efter Juvelskrinet innan Zorn åter igen skulle modellera en kvinnostatyett. 1905 tillkom så Gryvel. Det är en naken flicka som ligger på knä och lutar sig fram för att peta på en insekt, en gryvel. Flickan har trots sin nakenhet en tydlig sockentillhörighet - moraflickans typiska håruppsättning med det hängande hårbandet. Anders Zorn utförde till att börja med Gryvel i trä, senare gjordes en gipsmodell efter vilken skulpturen gjöts i brons av Otto Meyer i Stockholm.

Gryvel är en elegant lek med den klassicerande rena formen. Flickan, omedveten om omvärlden i sin lek med det lilla djuret, håller distans genom den släta ytan som framför allt framträder i bronsversionen.

Träskulpturen visades 1906 på Galerie Durand-Ruel i Paris på Zorns stora separatutställning, en av höjdpunkterna i hans internationella karriär. Gryvel presenterades 1906 också i den ansedda engelska tidskriften "The Studio". Senare samma år visades Gryvel i Uppsala på den stora utställningen "Gammalt och nytt af Zorn". Den utställdes även på Biennalen i Venedig 1909, Berliner Secession 1910, Romutställningen 1911 och på Baltiska utställningen i Malmö 1914

2065

2015-06-03