RÉMY ZAUGG, SCHAU, ICH BIN BLIND, SCHAU

Klubbat för:

340000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

RÉMY ZAUGG
(Schweiz, 1943-2005)
SCHAU, ICH BIN BLIND, SCHAU
Signerad och daterad på baksidan R. Zaugg 2000. Lack och silkscreen på aluminium, 193 x 231,5 cm.

PROVENIENS
Galerie Nordenhake, Berlin

Perception är ett återkommande tema i verk av Rémy Zaugg, liksom användningen av ord och fraser. Meningen SCHAU, ICH BIN BLIND, SCHAU är en lek med idiom och samtidigt ett experiment med färg och text. Genom att låna placering och visuella koder som vanligtvis används för reklam lockar Zaugg betraktaren med en gåtfull och samtidigt enkel text som utforskar ord, bild och seendets akt.

81

2016-12-06