Lena Cronqvist, Flicka och leksaker

Klubbat för:

520000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

LENA CRONQVIST
född 1938
Flicka och leksaker
Signerad och daterad L. Cronqvist 1995. Olja och tempera på duk, 136 x 167 cm.

PROVENIENS
Bukowksi auktioner, Bukowskis moderna + contemporary & design, våren 2001, katalognr. 469
Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén, våren 2007, katalognr. 1448

UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2013-2014

113

2016-12-06