Kjartan Slettemark, Nixon visions 1971

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

KJARTAN SLETTEMARK
1932-2008
Nixon visions 1971
Signerad och daterad på baksidan Kjartan Slettemark Ur, Nixon visions 1971 (Gevalia dricks mest). Blandteknik på ihopsydda bomullstyger, 150 x 116 cm
UTSTÄLLD
Haugar Vestfold Konstmuseum, Norge 2004-2005
Kjartan Slettemark. Kunsten å vaere kunst, Nasjonalmuseet, Oslo, Norge (2013-2014)
Oslo Kulturhus, Norge (2013-2014)
Kjartan, Stockholms Kulturhus (2013-2014)
Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Med tiden gick han från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans konst en försonande hållning.
Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon. Den bilden har Slettemark arbetat om i många versioner med olika texter i en aldrig sinande ström konstverk
Han tog tidigt tag i nya tekniker, framför allt snabba medier som polaroidkameran och video. Han såg sig som en "videovoodoo-doktor" vilken skulle hjälpa människor att få se sig själva i realtid: en erfarenhet de flesta inte hade gjort vid den tiden. Kjartan var gatukonstnär, queer och digital långt före sin tid. Ingen har levt sin konst, häcklat sin samtid och snattat för att överleva, som Kjartan.

241

2016-05-19