Ernst Billgren, EB

Ernst Billgren, EB
Ernst Billgren, EB

Klubbat för:

260000 SEK

300 000-350 000 SEK

ERNST BILLGREN
född 1957
EB
Monogramsignerad EB. Olja på pannå med mosaik och brons, 153 x 275 cm.
Utförd 2000.
Som tidigare version kallad Sista målningen visades verket på Lunds konsthall i utställningen Suckers and housecalls år 1999. Året därefter omarbetades verket till nuvarande version och mosaikfälten liksom bronserna på ramen tillkom.

206

2015-11-10