2022-12-07

Stort internationellt intresse för 1:a dagen av Klassiska auktionen

– Det höga intresset för gediget hantverk består och auktionen präglades av såväl svenska som utländska mästare av hög kvalitet. Unika och dekorativa föremål gick särskilt bra och det visades stort intresse för föremål med spännande provenienser, meddelar specialist Markus Anderzon.

Första dagen av Klassiska & Asiatiska auktionen inleddes med en riktig bjudfest, där budgivare från över 40 länder medverkade. Prinsessan Sophia Albertinas konsolbord av Pehr Ljung fick efter en intensiv budgivning ett slutpris på 325.000 SEK och blev ett av auktionens toppnummer. Konsolbordet som en gång tillhört Prinsessan Sophia Albertina, kung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrikas barn, toppas av en intrikat marmorskiva med 120 individuella marmorstenar och är likt då som nu en magnifik pjäs.

Ett par prakturnor från Meissen, som tidigare ingått i Kung Oskar II:s samlingar, fick ett slutpris på 300.000 SEK.

En unik turkisk orientmatta, Ushak, i harmoniska färger och hamnade långt över värdering klubbades till slut för 137.500 SEK.

Ett par ljuskronor, stockholmsarbeten i rokoko, s.k. kungsholmstyp, fick efter en långdragen budgivning det makalösa priset av 475.000 SEK.

Under dag 2 slogs nytt rekord för konstnären Helmer Osslund. Läs mer om rekordet här >

*Alla priser anges inklusive slagavgift.

Med Stockholms största och elegantaste visningslokaler och ett stort internationellt nätverk har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den naturliga platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design.

Har du något du vill sälja? Kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning!

Tillbaka till nyheter