2022-11-17

Moderna & Nutida – succén fortsatte dag 2!

Det blev en glädjens dag när konsten på Moderna & Nutida klubbades i Stockholm.

Tidigt in i auktionens andra dag sattes ett nytt rekord för konstnären Christian Berg och skulpturen ”Torso-26 I” som fick slutpriset 1.611.000 SEK! Konstverket, utfört 1926, är den första fullgångna abstrakta skulpturen i svensk konst. ”Det är särskilt roligt när man får chansen att visa upp ett så sällsynt objekt som också har haft stor betydelse för svensk konsthistoria” konstaterar Victoria Svederberg, chef på konstavdelningen.

Vi ser ett brinnande intresse för såväl grafik som måleri av kända utländska konstnärer. Dagens höjdpunkter blev succéförsäljningen av Martin Barré och verket 65-S-8 med en otrolig notering på 1.855.000 SEK, samt Léon Tutundjians akvarell som slutligen landade på 676.000 SEK. Auktionen, med dess aktuella och intressanta innehåll, har nått ut till viktiga internationella samlare och handlare vilket det fantastiska resultatet visar”, säger Joakim Geiger, specialist på modern och samtida konst.

Sist men inte minst bör storfavoriten GAN (Gösta Adrian-Nilsson) och målningen Sjömän nämnas, som blev auktionens dyraste verk med slutpriset 4.464.000 SEK.

Med Stockholms största och elegantaste visningslokaler och ett stort internationellt nätverk har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den naturliga platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design.

Har du måleri, grafik, skulptur eller fotografi som du vill sälja på kommande Moderna & Nutida slagauktion? Varmt välkommen att kontakta våra specialister direkt för en fri värdering och rådgivning!

Några exempel från auktionen:

Tillbaka till nyheter