Auktionen är avslutad

Fine Art Auktion

Lilla Kvalitén
7 april 2022

Katalog

Ånyo är det dags för vår efterlängtade auktion Lilla Kvalitén, denna auktion som blandar alla stilar och epoker, möbler, skulpturer och konstföremål, smycken och även fantastiska Hermès handväskor samt mycket mer.

Auktionen innehåller bland annat Prins Fredrik Adolfs sekretär, tillskriven Christian Gotthardt Willkoms verkstad ett stockholmsarbete i rokoko. Bakstycket brännmärkt FA under kunglig krona 1766 vilket betyder att sekretären varit Fredrik Adolfs privategendom. Det finns även andra dekorativa möbler från 1700 och 1800-talet samt även designmöbler som två Ägget fåtöljer av Arne Jacobsen och ett par fåtöljer av Paul Kjaerholm. Även en stor avdelning glas och keramik med både unika pjäser samt även glas och porslin för sommarens alla fester.

Det finns många trevliga silverföremål bland annat en skulptur i form av en uggla som även kan användas som en cigarettbox. Många mattor i pigga och klara förger för vårens inredningar. Det finns en fin avdelning med runt 70 smycken, många 1800-tal. Vi har fått förtroendet att sälja en Patek Philippe Nautilus, armbandsur i stål från 2013 med ett utrop på 1,200,000.

Konstavdelningen uppvisar en imponerande bredd, innehållandes verk från 1600-talet till den senaste samtidskonsten. På väggarna blandas verk av den italienska barockkonstnären Pietro Ricchi med nutida konst från bland annat Andreas Eriksson, Lena Cronqvist, Maria Miesenberger och Dan Wolgers. Här finns också publikfavoriter såsom Madeleine Pyk, Ulrika Hydman Vallien och Bert-Håge Häverö. Intresset för skulpturer växer stadigt, vilket speglas i både utbud och efterfrågan. På denna auktion finns verk av svenska storheter såsom Carl Eldh, Tore Strindberg och Carl Milles (efter), samt den dekorativa Jazzy Jaguar av Fernandez Arman. Auktionen innehåller också en större samling grafiska blad från den officiella konstnären till America’s Cup; Franco Costa. Den eklektiska blandningen gör att det finns något för alla smaker och plånböcker.

Katalog

När är det visning och auktion?

Visning

1-6 april på Nybrogatan 32, Stockholm

Öppettider

Vardagar kl 11-18, lördag - söndag kl 11-17

Auktion Live

7 april kl 10 på Nybrogatan 32, Stockholm

Så här går det till

Lägga bud online

Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Notera att budgivningen fortsätter i sal i realtid efter att förhandsbudgivningen har avslutats. Se avsnittet  ”Budgivning i salen” för att se hur du budar under en pågående auktion.

Budgivning i salen

Du kan delta i slagauktionen på följande sätt:

– Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm
– Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se

Sverige: 08-453 67 50
Finland: 09-354 26 700

Betalning

Slagauktion Sverige:
När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (25% inklusive moms och slagavgift på det klubbade beloppet).

Onlineauktion Sverige:
Vid köp tillkommer för varje auktionspost en inropsavgift om 22,5% inkl. moms på det klubbade beloppet samt en slagavgift om 80 kronor inkl. moms.

Finska Fine Art onlineauktioner:
När du har vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5% inklusive moms på det klubbade beloppet, samt en inropsavgift på 8€).

För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.

Finland:

För inlämning och rådgivning kontakta våra specialister

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Chefsintendent konsthantverk

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.com

Stockholm

Victoria Svederberg

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Chef konstavdelningen

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.com

Stockholm

Markus Anderzon

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Specialist - Fine Art

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.com

Stockholm

Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver & Preciosa

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.com

Stockholm

Elisabet Fellbom

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.com

Stockholm

Ulrica Tillander

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Specialist - Fine Art

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.com

Stockholm

Johan Strandberg

Specialist - Antika möbler

+46 (0)8-453 67 63johan.strandberg@auktionsverket.com

Stockholm

Värdera ditt objekt online