Kenneth Olausson fotografi

Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi
Kenneth Olausson fotografi

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

KENNETH OLAUSSON (född 1948): "Ronnie P och Reine W i Monacos F3-GP 1969", signerad och numrerad 2/12, Hahnemühle Photo Rag fotopapper, mått ca 60x90 cm

HISTORIK
Kenneth Olausson om karriären och 10 år med Ronnie Peterson:

Nyss fyllda femton lånade jag min fars lådkamera för att fotografera Formel 1-världsmästaren Jim Clark på Gelleråsbanan. Det var debuten. Sedan följde sex års kringflackande världen runt för att följa motorcykeltävlingar i Europa och i USA. 1967 tog jag årets bild i bildmagasinet "SE". Hösten ´68 träffade jag Ronnie Peterson. Mötet blev början till en lång vänskap och resulterade i att jag reste till Monaco 1969 när Ronnie slog igenom som VM-löfte. På bråkdelen av en sekund och 20 000 bilder senare hade jag sett 48 Grands Prix med Ronnie. 2019 hyrde jag Berwaldhallen för ett framträdande i ord och bild om Ronnie Peterson.

Oramad

903066

2021-04-20