Duk med servietter 1800-tal
Vollendet
2021-01-10
862538
| Höchstes Gebot | 2 600 SEK |
| Schätzwert | 3 000 SEK |
BORDSDUK med 12 tillhörande SERVETTER, 1800-tal, linnedamast, spegel med ränder i sk vermicellimönster, randad bård, broderat monogram (RW), ca 200x200, servetterna 68x66 cm
PROVENIENS: Monogrammet RW står för Reuterskiöld-Wachtmeister. 1893 gifter sig Arvid Reuterskiöld (Arvid Adam Nathanael Reuterskiöld, 1866-1915) med Gunilla Wachtmeister (Gunilla Fredrika Wachtmeister af Johannishus, 1872-1963).