"Clam Chair" / "Muslinge"

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ARNOLD MADSEN, tillskriven, "Clam Chair" / "Muslinge", Vik & Blindheim, Norge, modellen formgiven 1953, ben och armlän av lackad björk, stoppad fåtölj med knapphäftad tygklädsel, sitthöjd 35/32 cm.

Tidigare tillskriven Philip Arctander.

Ingår i tema "Designklassiker"

Var god se instagraminlägg "Movablemodern" 23 juni 2020.

Bruksslitage, märken, fläckar, klädsel med skador, knappar saknas, armlänens skarvar glipar, senare klädsel.

826283

2020-10-31