Fåtöljer, 1700-talets andra hälft
Vollendet
2020-10-25
821517
| Höchstes Gebot | 58 000 SEK |
| Schätzwert | 25 000 SEK |
FÅTÖLJER, ett par, gustavianska, träskuren dekor, framtagen originalfärg i pärlgrått, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 38 cm
Smärre skador, enstaka lagningar