Bord med kakelplattor till Hotell Carlton 1920-tal
Vollendet
2020-03-08
741921
| Höchstes Gebot | 5 400 SEK |
| Schätzwert | 3 000 SEK |
BORD MED KAKELPLATTOR, specialbeställning till Carlton Hotell, Stockholm 1927, svärtat trä klädd i blåvita kakelplattor från 17/1800-tal, höjd 69, 79x52 cm
PROVENIENS
Inköpt till öppnandet av Carlton Hotell Stockholm 1927
Slitage, mindre skador