Eero Saarinen ´´Tulip´´ bord
Vollendet
2020-01-24
726108
| Höchstes Gebot | 17 500 SEK |
| Schätzwert | 15 000 SEK |
EERO SAARINEN, "Tulip", bord, Knoll International, 1970, formgivet 1957, rund skiva i marmor, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, höjd ca 72, diameter ca 91 cm
Bruksslitage, repor/märken på fot