Olympia OS 1912

Olympia OS 1912
Olympia OS 1912
Olympia OS 1912
Olympia OS 1912
Olympia OS 1912
Olympia OS 1912

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

OLYMPIA, OLYMPIADEN i STOCKHOLM 1912 mm, Carl-Eric Svensson, 15 st + fotografi bla minnesmedalj 1912, Gustav V:s olympiska medalj förtjänstmedalj, deltagarpin, mm, i etui

HISTORIK:
OLYMPISKA SPELEN STOCKHOLM 1912, minnesmedalj, metall, Dekor av Zeus med Stockholm i bakgrunden, formgiven av Erik Lindberg, "Till minne af olympiska spelen i Stockholm 1912", diameter 5 cm.

Gustav V:s olympiska medalj, förtjänstmedalj, åtsida: Gustav V, halsbild, profil, signatur vid nederkanten: "A.LINDBERG". Omskrift: "GUSTAF.V.SVERIGES.KONUNG", frånsida:
Tre kronor och däremellan två korslagda palm- och lagerkvistar, text: "FEMTE OLYMPIADEN STOCKHOLM 1912". silver, 8:e storleken, tillverkare: Adolf Johan Lindberg, vikt inkl. ripsband ca 18 g, diameter ca 3 cm, höjd: 4,5 cm

Olympic Games 1912. Medal of Merrit.

PROVENIENS:
Carl-Eric Svensson, född 20 februari 1891 i Göteborg, död 9 november 1978 i Stockholm, var en svensk gymnast.
Olympisk guldmedaljör 1912.

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

Etui med skador

709947

2019-12-15