Anfäderspåle Asmat

Anfäderspåle Asmat
Anfäderspåle Asmat
Anfäderspåle Asmat
Anfäderspåle Asmat
Anfäderspåle Asmat
Anfäderspåle Asmat

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ANFÄDERSPÅLE, Mbis, Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea, anfäderspåle, skulpturen är i rituellt syfte till minne av död krigare, tillverkad ca 1950/60-tal. höjd 226 cm.

Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, insamlad 1976

692025

2019-11-10