Väskbyglar brosch samearbete 1800-tal eller äldre
Klubbat för:
6 000 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
VÄSKBYGLAR, 1 par, 1800-tal, sydsamiskt arbete, geometrisk dekor, DRÄKTSMYCKE/ BROSCH, 1800-tal eller äldre, brons, genombruten dekor, längd ca 21 cm,
medföljer laminerad handskriven papperslapp från 1800-talet med påskrift "Buckle or Breastpin /.../ Lapland"
Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA
Kuntoraportti
688319
Päivämäärä:
2019-10-20