Skål silver Paris J C Odiot
| Höchstes Gebot | Osåld |
| Schätzwert | 100 000 SEK |
JEAN BABTISTE CLAUDE ODIOT, skål, silver, Paris sannolikt 1803-10, i form av ett kvinnobröst, handtag i form av en fjäril, skålens höjd 6 cm, 13 X 13,5 cm, vikt 250 g, senare metallställ medföljer
PROVENIENS: Louise Marchlewska sedan 1800-talets mitt till hennes död 1904. Tidigare i franska grevliga familjen Pourtalès ägo.
HISTORIK: Enligt en uppgift är skålen modellerad efter Napoleons I:s älskarinna, aktrisen Mademoiselle George Weymers bröst.
Serge Grandjean, tidigare intendent vid Louvren, har åsikten att det snarare rör sig om Napoleons syster Pauline Borgheses bröst.
Replik tillverkad av Paul Storr, London 1816-17.
LITTERATUR: Jean-Marie Pincon, Olivier Gaube du Gers, ODIOT l´Orfévre, 3 Siécles d´histoire dárt & de Créations, Paris 1990, sid. 172-173.
Alfred Edward Jones, Gold and Silver at Windsor Castle, London 1911, plansch LXXVI och LXXVII.
Serge Grandjean, L´Orfèvrerie du XIXe siècle en Europe, sidan 159, plansch XXV, nr 1.
Marc Rosenberg, Der Goldschmiede Merkzeichen, del III, sidan 302.
Puiforcat, Lórfèvrerie francaise et étrangère, sidan 99.
Les Grands Orfèvres de Louis XIII à Charles X, 1965, sidan 302 och färgplansch sidan 303.
JÄMFÖR: Ett exemplar i Hennes Majestät Drottning Elisabeths samling, Windsor Slott (se ovanstående bok av A.E. Jones).
Ett exemplar i Louvrens samlingar Paris.
PROVENIENS: Tore Wretman
originalställ saknas