Cypriotisk skål

Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, rundad form med pip, höjd höjd 10,5, diameter 25cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Lagning

658492

2019-11-10