Konsolbord sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, pastellage och bly, sannolikt originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, träskiva med porfyrimitation, sarger med palmetter och akantusornamentik, astragalstav och fjellskärning, ben i form av facklor, bottenplatta med carraramarmorimitation och svärtade sidor, höjd 80, 95 x 44 cm

LITTERATUR: Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148, jämför fjellskuren dekor på serveringsbord utförda av Pehr Ljung i Matsalen på Gustav III:s paviljong

Konsolbordet har en ovanligt antikiserande utformning med de flammande facklorna som utgör bordets ben. Sargens träskurna fjellornamentik har vissa likheter med Pehr Ljungs bildhuggeri på serveringsborden i Matsalen på Gustav III:s paviljong på Haga. Bordet utgör en ovanlig representant för den sengustavianska erans formrikedom.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Obetydliga retuscher och slitage, enstaka mindre dekorelement saknas

619919

2019-03-10