Smörask med lock
Vollendet
2018-12-15
598337
| Höchstes Gebot | 7 000 SEK |
| Schätzwert | 6 000 SEK |
SMÖRASK med lock, 1800-talets första kvartal, Orrlocksporfyr, rund, fasetterad, locket med vridna fasetter, knopp av förgylld mässing, höjd 10, diameter 12,5 cm
Locket med smärre kantlagningar och retuscher, asken med spricka och lagningar, smärre nagg, knoppen med buckla