Spegellampetter rokoko

Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko
Spegellampetter rokoko

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, stockholmsarbeten i rokoko, Stockholms hallstämpel 1773, fasetterade kvicksilverfolierade glas med slipad växtornamentik, pastellagedekor förgylld med slagmetall, ljusarmar i mässing, höjd ca 45x22 cm

Slitage, sprickor, smärre bortfall, en ljusarm med skadad gänga

594387

2018-11-30