Pop & Rock - Andy Warhol Giant Size $ 1.57

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ANDY WARHOL (1928-1987): "$ 1.57 Giant Size", Serigrafi på skivomslag, 1963, osignerad och onumrerad, med tillhörande LP-skiva med intervjuer av Jim Dine, George Brest, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, John Wesley, Robert Watts, Tom Wesselmann, Andy Warhol, Claes Oldenburg, Jim Rosenquist och Robert Rauschenberg i samband med utställningen Popular Image Exhibition, The Washington Gallery of Modern Art, 1963, editerad av Billy Klüver, New York, 31,2 x 31,5 cm
Screenprint on record cover, 1963, unsigned and unnumbered, including the record with interviews of the participating artists

LITTERATUR: Feldman & Schellman II.2

541924

2018-05-31