Konsolbord empire 1800-talets första hälft
Vollendet
2018-03-23
529985
| Höchstes Gebot | 16 500 SEK |
| Schätzwert | 5 000 SEK |
KONSOLBORD, empire, Sverige, träskuren dekor och pastellage, förgyllt, sarger med astragalstav och kymation, fleuronger och blomsteremblem, avsmalnande ben kannelerade ben, överkragning och klot, skiva av trä med målad kolmårdsmarmorimitation, sockel målad i svart och marmorimitation, höjd 80,5, 99 x 44,5 cm
Slitage, dekorskador, skivan något slagen, sockel med torrspricka