Biblioteksur John Ellicott

Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott
Biblioteksur John Ellicott

Klubbat för:

150 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JOHN ELLICOTT (hovurmakare i London 1706-1772), biblioteksur, Georg III, försilvrad urtavla graverad John Ellicott London, omgiven av valnötsfanér, graverat bakstycke i mässing med akantus samt signerad J:n Ellicott London, svärtat fodral i trä med delvis brännförgyllda monteringar i mässing, spindelgång, datum, repetition, kvartsslag och spelverk med åtta klangskålar samt en stor klangskål, dragnyckel och nyckel medföljer, höjd 55, 34 x 21 cm

Slitage, främre glaset trasigt. Ej fungerande.

522299

2018-03-12