Vas Argenta
Vollendet
2018-01-28
514870
| Höchstes Gebot | 2 400 SEK |
| Schätzwert | 3 000 SEK |
WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg, Argenta, 1950-tal, målad dekor i silver av delfin mot grön fond, stämplad Gustavsberg Argenta Made in Sweden, höjd ca 26 cm
Mindre tillverkningsdefekt vid basen (nagg i godset som glaserats över innan bränningen)