Dalénljus, salongs-/kupébelysning
Vollendet
2018-01-07
512458
| Höchstes Gebot | Osåld |
| Schätzwert | 4 500 SEK |
DALÉNLJUS, salongs-/kupébelysning för tåg, 1900-talets början, bemålad zink/järn, emalj samt glaskupa, märkt "Dalénljus Gasaccumulator Stockholm", höjd ca 51 cm
Bruksslitage, emaljnagg, färgbortfall, ej funktionstestad