Dalénljus, salongs-/kupébelysning
Vollendet
2017-12-23
510611
| Höchstes Gebot | Osåld |
| Schätzwert | 5 000 SEK |
DALÈNLJUS, salongs-/kupébelysning för tåg, 1900-talets början, bemålad zink/järn, emalj samt glaskupa, märkt "Dalénljus Gasaccumulator Stockholm", höjd ca 51 cm,
Bruksslitage, emaljnagg, färgbortfall, ej funktionstestad