Duk omkring 1800 linnedamast
Vollendet
2017-06-04
463602
| Höchstes Gebot | 2 400 SEK |
| Schätzwert | 2 500 SEK |
DUK, tidigt 1800-tal, linnedamast, märkt i bläck SA4, broderat 35 AS 6, Adelswärdska kronmönstret, ca 250x192 cm
HISTORIK: Duken har sannolikt tillverkats på det damastväveri som anlades på Adelsnäs under det tidiga 1800-talet av Johan Carl Adelswärd (1776-1852). Mönstret vävdes dock första gången på Vadstena fabrik efter en beställning från Adelsnäs. Föreståndare för damastväveriet på Adelsnäs var linnevävare Gustaf Widenström, dock kallades det på en så kallad konstvävare när finare tyger skulle vävas. I ett brev daterat 10 juni 1843 berättar Widenström för lärftshandlanden Eric Norberg i Kornsjö, Nättra socken, Ångermanland att "...Mönstret är med Kronor och blomster Gelang omkring, med Barons och Friherrinnans namn..."
Fläckar