Kierkegaard Om begrebet ironi 1841

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MED NAMNTECKNING AV KIERKEGAARDS BROR. KIERKEGAARD, SÖREN. Om Begrebet Ironi med stadigt Hensyn til Socrates. Köpenhamn, P. G. Philipsens förlag, 1841.

8vo (ca 195x120 mm). (4), 350 s.
Samtida hfrbd, nött.
Namnteckning av Sören Kierkegaards bror på insidan av pärmen: "Til - fra Peter Chr Kierkegaard". Försättsbladet med namnteckning Johan Ludvig Heiberg, daterad 1876, handskriven dikt. Titel något småfläckad, några smårevor, text något småfläckad, några understrykningar i början.

Himmelstrup 8 (som nämner 8 sidor i början). Saknar "de 15 latinske Theses" i slutet, dvs 2 blanka blad och 2 sidor.
Kierkegaards andra bok i originalupplaga. Denna viktiga doktorsavhandling trycktes endast i 550 exemplar.

Johan Ludvig Heiberg (1854-1928), dansk filolog, Heiberg var bl.a. medutgivare av Søren Kierkegaards samlade skrifter under 1900-08.

Proveniens: Från släkten Kierkegaard.

Se text. Saknar de latinska teserna i slutet, dvs 2 blanka blad och 2 sidor.

440047

2017-02-25