Gustaviansk byrå tillskriven Jonas Hultstén

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanérad med amarant, björk, jakaranda och rosenträ, delvis brännförgyllda beslag i mässing, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia med graverad dekor av medaljong med bandrosett och parställda motiv av lagerfestonger, sidorna med inläggningar av Mercurius bevingade hjälm och och kaducé, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarg beslag av lagerhänge, snedställda hörn, skiva av kalksten, höjd 85, 113 x 55 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 189 jämför byrå signerad av Jonas Hultstén

Fanerbortfall, kompletteringar och skador, skivan med slipad undersida och fyllda håligheter, nycklar finns att avhämta i Utlämningen

379010

2016-04-26