Afrikana 1940-tal

Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal
Afrikana 1940-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

YXA, möjligen Kongo, järnsmide, GRÄVKÄPP, smide, skaft med metallinläggningar, PILSPETS, HUGGKNIV, möjligen Mangbetu, koppar, skaft med lös lindning, ARMBAND, järn, längd ca 18-39 cm
HISTORIK: I arv till nuvarande ägare, enligt uppgift inköpt på 1930/40-talet av svensk sjökapten från Ortala.

Se katalogtext.

375151

2016-04-11