Sabel
Vollendet
2016-01-21
354159
| Höchstes Gebot | 7 400 SEK |
| Schätzwert | 7 000 SEK |
SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, balja med 2 mässingsbeslag, samt bärrem med beslag dekorerad med tullemblem, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket
slitage, hack