Manuskript till artikel av konstnären Carl Larsson
Vollendet
2015-08-20
322077
| Höchstes Gebot | 1 800 SEK |
| Schätzwert | 2 000 SEK |
LARSSON, CARL (1853-1919), svensk konstnär. Egenhändigt skriven och undertecknad artikel, med rubriken: "Carl Larsson och uppfartsvägarna till Söder. Öppet brev till alla Stockholmare". Omfattande 8 handskrivna sidor i folio (36x22 cm), undertecknad C L. Odaterad.
Vissa småskador, fläckar.