Sture Johansson serigrafier
Vollendet
2015-07-07
319439
| Höchstes Gebot | Osåld |
| Schätzwert | 2 000 SEK |
STURE JOHANNESSON (född 1935): 2 st, "När ses vi", "Vi ses", dataserigrafier, signerade och daterade 83 resp 85, 24x 35 vardera, 8/150 resp 68/100
1970 började Johannesson experimentera med att skapa konst med datorns hjälp. Samarbetade med Sten Kallin (IBM) och Steve Wozniak (Apple). Datorn man använde till en början var en IBM 1130
Skrapmärken på glaset, märken i marginaler