Byrå av Lorentz Nordin

Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin
Byrå av Lorentz Nordin

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LORENTZ NORDIN (mästare i Stockholm 1743-1773), byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant och jakaranda, förgyllda beslag av hög kvalité, bukig form med inlagda friser och parkettläggning, beslag i form av rocailler, växtornamentik, sidorna med rombmotiv, stående bakstycke, främre sinkor täckta, skiva av kalksten, höjd 86, 111 x 56 cm

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför byrå av Lorentz Nordin sidan 290
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, jämför auktionsnr 1013, byrå av Lorentz Nordin i tidig rokoko

Smärre skador och fanerkompletteringar, ett senare lås, skivan ej ursprunglig, nyckel finns i Utlämningen

295818

2015-03-03