Silverbägare 1700-tal
Vollendet
2014-12-01
281047
| Höchstes Gebot | 1 600 SEK |
| Schätzwert | 1 500 SEK |
BÄGARE, silver, troligen Johan Pettersson Berg (verksam 1727-1762), Norrköping, invändigt förgylld, svisselerad dekor, godronnerad fotring, åldermansranka, otydliga stämplar, höjd ca 10,5 cm, vikt ca 86 g
Lagningar, slitage