Silverbägare 1700-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
1 500 SEK
BÄGARE, silver, troligen Johan Pettersson Berg (verksam 1727-1762), Norrköping, invändigt förgylld, svisselerad dekor, godronnerad fotring, åldermansranka, otydliga stämplar, höjd ca 10,5 cm, vikt ca 86 g
Lagningar, slitage
281047
2014-12-01