Anna Petrus, hänge
Vollendet
2013-07-15
194675
| Höchstes Gebot | Osåld |
| Schätzwert | 2 000 SEK |
ANNA PETRUS, hänge (ursprungligen brosch), förgyllt tenn, Svenskt Tenn 1940-tal, i form av ett lejon i språng, längd 8 cm
HISTORIK: Lejonet är formgiviet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål eller bara för sig själv som en brosch. Det kom att tillverkas i både tenn respektive förgyllt tenn. Lejonet gjordes i fyra varianter: åt vänster respektive höger samt med svansen nära kroppen eller rakt upp.
bruksslitage