Spegel sengustaviansk Olof Wetterberg
Vollendet
2011-09-26
103138
| Höchstes Gebot | 18 000 SEK |
| Schätzwert | 10 000 SEK |
SPEGEL, sengustaviansk, signerad OVB (Olof Wetterberg, spegelmakare och svärdfejare i Jönköping och Kalmar 1784 - 1803/10), Kalmars hallstämpel, delvis träskuren ornamentik, delvis i gjutet pastellage, förgylld med slagmetall, 145x162 cm