Linnés Västgötaresa 1747

Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747
Linnés Västgötaresa 1747

Klubbat för:

9500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

LINNÉ, CARL VON. Wästgöta-resa,... förrättad år 1746... Stockholm (uplagd på Lars Salvii bekostnad) 1747.
8:o (ca 193x114 mm.). (12), (2 blanka), (1)-284, (19) s. 5 utvikbara graverade planscher av Carl Bergqvist (komplett, något fläckade, plansch 1 över Kinnekulle något brunfläckad, nr 3 med småskador och lagningar i marginalen), illustrationer i träsnitt i texten.
Senare brunt marmorerat hfrbd, rikt guldornerad rygg med röd titeletikett. Text delvis bruntonade och något småfläckad, 1 ark delvis löst.

Soulsby 218, Bring 157. Första upplagan.
Den ovanligaste av Linnés resor.

6125

2020-12-10