Praktband, hyllningsadress1899

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

PRAKTBAND. Hyllningsadress "Till Grosshandlaren herr G. P. Braathen vid fyllda 50 år den 22 augusti 1899 en gärd af aktning och tillgifvenhet från Hofvids, Svartviks och Holmsunds tjemstemän".

Tvär folio. (ca 295x380 mm.). Handtextat titelblad m. akvarell, 4 större fotografier på 4 blad m. motiv från bl.a. sågverken, 32 kabinettsfotografier (tjänstemän på sågverken) på 8 blad.
Samtida praktband av grön marokäng, främre pärm m. förgyllda ramar, hörndekor av metall, utskuret mittfält med monogram i metall, spänne o. beslag av mässing, inre denteller, helt guldsnitt, guldornerad rygg. (Otto Gillberg, Stockholm). Namnteckning på försättsbladet Arild Braathen. I nött något skadad klotkartong.

G. P. Braathen (1849-1942), grosshandlare, ägare till Hofvids sågverk, Alnö, Svartviks sågverk (delägare), Holmsunds sågverk (köpt 1896).

6319

2017-06-20