Arabisk handskrift daterad ca 1820-30

Klubbat för:

5500 SEK

6 000-8 000 SEK

KORAN. Arabisk handskrift, daterad 1250 (ca 1820-30).

Totalyta ca 142x75 mm, textyta ca 95x50 mm. Omfattande ca 303 blad i tusch på vaxat papper, text i svart med punkter i guld inom ram i guld. Dubbelsidigt titelblad i färger och guld, lagning på 1 sida, något nött i yttre del. Några dekorationer utanför texten. Ca 100 blad med lagningar, mest i marginal, delvis småfläckad.

Samtida sk. klaffband i skinn, nött, ryggen renoverad, pärmar med gulddekor, klaffen delvis lös, förstärkningar och lagningar, falsar med sprickor.

6405

2016-12-20