Känd Stockholmsvy av Braun-Hogenberg ca 1585

Klubbat för:

15000 SEK

Schätzwert

8 000-10 000 SEK

Beschreibung

(BRAUN, G. - HOGENBERG, F.). Stockholm - Stocholm. Två vyer på samma blad. Köln ca 1585.

Handkolorerad (samtida) graverad plansch över Stockholm med två vyer från olika väderstreck. Tysk text på baksidan. Ca 325x470 mm. Något blekt i mittveck, liten lagning i nedre marginal. I passepartout.

Östman, Förteckning öfver Stockholmsbilder, 21 och 22 (St. Eriks årsbok 1911.): "Detta kopparstick med sina två utsikter är ett synnerligt värdefullt dokument. Det är den första verklighetstrogna framställningen af Stockholm och det dröjer ända till 1630-talet, innan nästa bevarade bild uppträder./.../..det var nu första gången som... Europa fick en föreställning om Sveriges vackra hufvudstad".
Ur "Civitates orbis terrarum", Köln 1572-1618.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6239

2016-12-20