Kalms resa till Västergötland och Bohuslän 1746

Klubbat för:

9000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

KALM, PEHR. Wästgötha och Bahusländska resa förrättad år 1742. Med anmärkningar uti historia naturali, physique, medicine, oeconomie, antiquiteter etc. Stockholm (Lars Salvius) 1746.

8:o. (8), (1)-304, (1)-14, (2, varav sista sidan med bokförteckning från Salvius) s. Träsnitt i texten.
Samtida hfrbd, rygg med gulddekor och upphöjda bind, liten skada nederst, titeletikett, röda snitt. Några småfläckar, några blyertsstreck i marginalerna. Namnteckning daterad Upsala 1874. Ex. Bibl. Liljegr. Exlibris Birger Strandell.

Bring 150. Krok, Svensk botanisk litteratur 3. Första upplagan.
Denna klassiker beskriver inte bara Kalms resa till Västergötland och Bohuslän, utan omfattar även medicinska och botaniska redogörelser.

Proveniens: Birger Strandell (1901-1993), svensk läkare och Linnésamlare.

6175

2016-12-20