Arvidh Månsons Örta-book 1654

Arvidh Månsons Örta-book 1654
Arvidh Månsons Örta-book 1654
Arvidh Månsons Örta-book 1654
Arvidh Månsons Örta-book 1654

Klubbat för:

5000 SEK

7 000-9 000 SEK

MÅNSON, ARVIDH. En myckit nyttigh örta-book... sampt en Ny trägårdz-book widh endan tilsatt... Stockholm (I. Meurer) 1654.

8:o. (16), 1-268, (10), (2), (2), 3-36, (2, sista blank) s. Titelbladet till Trägårdz-book med träsnittsvinjett.

Senare (tidigt 1900-tal) brunt marmorerat kalvskinnsband, guldpressade ramar, främre pärmens mittfält med Arvid o. Rosa Hernmarcks guldpressade exlibris, inre denteller, kantförgyllning, lätt blekt rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. (Hedberg). Något nött skinnskodd pappbandkassett.
Delvis något fuktfläckad, huvudsakligen i marginal, mest mot slutet, enstaka brunfläckar. Gammal namnteckning på titelbladet. Exlibris Gustavus H. J. Dahl.

Collijn 633.
Första upplagan utkom 1628, under 1600-talet utkom ytterligare ca 9 olika upplagor.

6340

2016-12-20