Simon Gate, graverad skål med fat, Orrefors 1925

Klubbat för:

7500 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1925, rikligt graverad dekor av fyra nakna kvinnor stående på postament, bårder mm, skålen signerad Orrefors G. 107.25. W.E (gravör Wilhelm Eisert), skålens höjd 13 och diameter 18, fatets diameter 20 cm, skålens botten med smärre slitage

247

2021-05-25