Serge Poliakoff, Composition Bleue

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SERGE POLIAKOFF
Ryssland/Frankrike 1900-1969
Composition Bleue
Färglitografi, 1959, signerad och numrerad i blyerts Serge Poliakoff 78/110. Editerad av Nesto Jacometti, L´Oeuvre Gravée, Zürich. Blindstämpel L´Oeuvre Gravée.
I. 51 x 65 cm S. 57 x 76 cm
Colour lithograph, 1959, signed and numbered.

PROVENIENS
Svensk-Franska Konstgalleriet, Konstauktion, 5 april 1967
Privat svensk samling

LITTERATUR
Poliakoff-Schneider 21
Riviere 21

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

506

2020-11-24