Greta Gerell, Mamma kramar om sitt barn

Klubbat för:

12000 SEK

12 000-15 000 SEK

GRETA GERELL
1898-1982
Mamma kramar om sitt barn
Signerad Gerell. Olja på duk, 56 x 46 cm
Utförd på 1950-talet.

PROVENIENS
J P Willborg, Stockholm

Gretas Gerells mor uppmuntrade tidigt dotterns konstnärliga anlag och redan som 17-åring blev hon antagen som en av de yngsta eleverna någonsin på Konsthögskolan i Stockholm. På 1920-talet studerade hon hos André Lhote i Paris, fick stipendium till Florens i Italien och tillbringade också en tid i München för konststudier. Gerells första separatutställning blev i Gummesons konsthandel i Stockholm 1927. Utställningen blev en stor framgång, rosades av kritikerna och många betydande konstsamlare förvärvade ett konstverk. Gerells tidigaste konstverk karaktäriseras av realistiskt skildrade landskap och djurmotiv påverkade av impressionismen. Under 1920-talet förändrades hennes måleri som blev nysakligt med en stillsam utstrålning med drag åt det puristiska. Interiörer, porträtt och stillebenmåleri blir hennes motivkrets som framställs med noggrannhet och emellanåt fascinerande skicklighet. Greta Gerell levde sedan ungdomsåren i enlighet med den antroposofiska läran, vilket enligt henne själv inte direkt påverkade hennes måleri, men följde henne livet ut. 1967 grundades Greta Gerells stiftelse som stödjer antroposofisk verksamhet i Sverige.

Konstkritiken Karl Asplund beskrev hennes måleri med orden "en kunnig realism, besjälad av en stilla, varm känsla för motivet".
Gerell var alltså en uppskattad konstnär av samtiden och gjorde succé med sina utställningar hemma i Sverige och Paris. Trots att hon sålde bra lät hon sig inte stressas. Hennes egna ord är tänkvärda i vår tid när prestationskraven ständigt skruvas upp och tid blivit en bristvara:
."Jäkt är oförenligt med konstnärligt skapande. En konstnär kan inte leva med klockan i hand, ha bråttom. Det konstnärliga skapandets atmosfär är tidlösheten."

1281

2020-06-11