Irving Penn, Still Life With Watermelon

Klubbat för:

450000 SEK

Utropspris

500 000-600 000 SEK

IRVING PENN
USA 1917-2009
Still Life With Watermelon, New York 1947
Signerad Irving Penn och daterad 1985. Stämplad "Photograph by Irving Penn Copyright 1948 by the Condé Nast Publications Inc.". Upplaga 22. Ref. nr. 14753. Dye transfer fotografi. Pappersmått 60,5 x 50,7, bildmått 55,8 x 44 cm.
PROVENIENS
Rune Hassner
LITTERATUR
Irving Penn: Le centenaire , ex. cat., New York / Paris, Metropolitan Museum of Art / RMN-Grand Palais, 2017, s. 67, pl. 1

"I feed on art more than I ever do on photographs," är ett uttalande av Irving Penn (1917-2009) som säger mycket om hans arbete. Irving Penn är en av de mest nyskapande och beundrade fotograferna genom tiderna. Flera av hans bilder är nyckelverk i fotografins historia och betraktas med full rätt som ikoner för sin tid. När Penn började arbeta på Vogue 1943 prydde hans bilder snart det prestigefulla magasinets omslag, och under de följande decennierna utvecklades han till en av världens mest inflytelserika fotografer. Stilleben var under hela Penns produktion ett av hans huvudsakliga motiv, liksom modebilderna och porträtt - inte minst av tidens stora kulturpersonligheter. Penn utvecklade sina stilleben genom att använda vardagliga föremål för att skapa bilder, där objektens ursprungliga sammanhang omformades till att bli konceptuella delar av ett konstverk.
Det aktuella stillebenet, som är från det viktiga året 1947, visar på ett tydligt sätt Penns stora intresse för den europeiska konsthistorien. Bilden skapar en dialog med 1600-talets nederländska stillebenmåleri. Den intressant uppbyggda scenen, med en intensiv färgskala och en antydan av förfall och upplösning mitt i perfektionen: en röd och saftig vattenmelon i centrum, och på det marmorvita planet essensen av en måltid, melonfrön, körsbär och en bruten baguette, samtidigt som en skål med mogen frukt bildar en triangel ovanför den - djup sensualitet och formell stränghet i samma ögonblick

529

2019-11-25